Декілька цікавих фактів історичних і не дуже

Колись в Уельсі був поширений такий поминальний обряд: після смерті члена общини його родичі ділили між собою приготовлений для покійника хліб на рівні частини між собою і з’їдали його. Це символізувало прийняття на себе гріхів покійного. З часом з’явилась спеціальна професія – пожирачі гріхів, яких запрошували на похорони і де вони з’їдали цей хліб за гроші.

***

Лімб – в католицизмі це місце перебування душ, які не потрапили до раю. Не є пеклом або чистилищем. В «Божественній комедії» Данте – це перше коло пекла, де перебувають нехрещені діти, благочестиві нехристияни та герої язичницького світу.

***

В давнину первістків часто вбивали: вважалось, що вони –  злі духи величезної сили, якщо їм вдалося прорватись в реальність ще не ходженою дорогою першими. В різні епохи у різних народів знищували близнюків, альбіносів, новонароджених з зубами чи якимись фізичними вадами. Новонародженого вважали вмістилищем зла: його омивали, читали заклинання, виганяли злу силу. Вважалося за необхідне нанести кровоточиву рану, щоб злому духу було звідки вийти.

У вавилонян близнюків кастрували і робили служителями культу. У фінікійців їх заривали на щойно зораному полі. У ольмеків близнюка, який закричав першим, душили, а другий жив за рахунок підношень.

***

Громовище або грімниця – місце, де коли-небудь людину вбивало ударом блискавки.

***

Після Трафальгарської битви (21 жовтня 1805) у рому з’явилась назва «кров Нельсона». Справа в тому, що труп загиблого адмірала Нельсона помістили в бочку з ромом для консервації і доставки на батьківщину. Відкривши бочку після прибуття було знайдено підпорчене тіло адмірала в порожній бочці. Матроси проробили в бочці невеликий отвір і весь ром випили через соломинку.

***

Банші – жінка, яка з’являється біля дому приреченої на смерть людини та своїми характерними стонами оповіщає про близький кінець. Приходить тільки до представників старовинних ірландських сімей. Означає «жінка з іншого світу».

***

Ірландський тост: «Щоб ти опинився в раю за пів години до того, як диявол дізнається, що ти помер».

***

Діббук – душа померлої злої людини в єврейському фольклорі. Не може покинути земне існування через свої злочини (напр. самогубство) і шукає людину, в яку міг би вселитись.

***

Халтура – з латинської chartularium – поминальний список, який священник зазвичай читає аби як. Пізніше халтурою семінаристи називали похорони, де можна підзаробити.

***

Канопи – вази, в яких древні єгиптяни зберігали органи своїх померлих. Кожній мумії відводилось 4 канопи, в яких зберігали печінку, шлунок, кишківник і легені. Кришки прикрашались головами 4 синів бога Гора (Хапі, Дуамутеф, Кебексенуф, Амсет).

***

Іоанн І Посмертний (Jean I le Posthume, 15-20 листопада 1316) – син Людовіка Х Сварливого, якого оголосили королем, коли він ще не народився. Він помер через 5 днів після народження.

***

Мокомокаї – висушені голови маорі, корінних жителів Нової Зеландії, чиї обличчя були прикрашені традиційним татуюванням моко. Коли помирала людина з таким татуюванням, їй відрізали голову, видаляли мозок та очі, потім цю голову варили або лишали на пару, потім коптили на відкритому вогнищі і лишали сушитись на сонці кілька днів.

***

Якщо людина помирає на Великдень, то для душі відкриті ворота раю.

***

Пасеїзм – захоплення минулим при повній байдужості до теперішнього.

***

Лемурії – душі померлих в давньому Римі.

***

Мізерікордія – клинок милосердя для добивання важкопоранених.

***

Асклепій – син Аполлона і німфи Короніди. За перелюб була спалена на вогнищі. Ворон, який до того був білим, назавжди почорнів від копоті багаття. З тіла німфи дістали Асклепія (його ім’я означає «той, що розкриває»). Був вбитий Зевсом за те, що воскрешав померлих. Його доньки: Гігея (Здоров’я), Панацея, Іасо.

***

За вбивство Бальдра (бог весни, краси і світла) боги вбили сина Локі (Нарві), вийняли в нього кишки і прив’язали ними Локі до скелі, а над головою повісили змію, у якої отрута стікає прямо на його обличчя. В такі моменти Локі так б’ється об скелю, що у нас трапляються землетруси. Інші діти Локі: Хель (богиня царства мертвих, смерть), Фенрір (вовк, який колись зїсть сонце і знищить наш світ) і Йормунганд (гігінтський змій).

***

Розбійників, яких розіп’яли поруч з Ісусом звали Гестас і Дісмас.